poniedziałek, 1 czerwca 2015

Wegetarianizm - moda czy walka o lepszy świat?

Wegetarianizm jest to świadome i celowe wyłączenie z diety mięsa, które może się wiązać również z unikaniem innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Rozwinął się on na kontynencie indyjskim w II tysiącleciu p. n. e. Dla tamtejszych mieszkańców, niespożywanie mięsa miało charakter czysto religijny. Jak jest teraz z etycznymi wartościami wegetarianizmu?  Wegetarianizm zaczął stawać się popularny na Zachodzie wraz z początkiem lat siedemdziesiątych XX wieku. Modne stały się książki czy ruchy społeczne propagujące zdrowy styl życia. Wiele osób zaczęło publikować utwory rozważające wegetarianizm pod względem filozoficznym, ekologicznym, medycznym, ekonomicznym i religijnym. Warto dodać, że też wtedy zrodził się ruch na rzecz praw zwierząt, kiedy ludzie zaczęli twierdzić, że każdy gatunek powinien korzystać z swych praw tak samo.
Zaczęto wtedy pikietować ubojnie, sprzeciwiano się sprzedaży futer czy nawet uwalniano zwierzęta przeznaczone do eksperymentów laboratoryjnych. To wszystko sprowadzało się do tego, że niejedzenie mięsa było uznawane za coś dobrego i było ogólnie aprobowane.
Na taki styl jedzenia często przechodzą także ci, którzy nie tyle co chcą uczynić świat lepszym, ale jedynie zadbać o własny, zdrowszy styl żywienia. Osoby pragnące schudnąć, przeliczają chorobliwie kalorie, często decydują się na odrzucenie z jadłospisu mięsa. Kultura współczesna podświadomie nakłania człowieka do posiadania jak najlepszego wyglądu, dlatego jeden z współczesnym argumentów przemawiających za wegetarianizmem to właśnie jego skuteczność jako terapii głodówkowej.
Dzisiaj wegetarianizm w Europie nierzadko jest rozważany pod względem religijnym i filozoficznym, z czasem ludzie zaczęli zauważać w zwierzętach podmiot, nie tak jak w czasach dawniejszych, kiedy uważali, że są to gatunki mniej ważne niż człowiek. Aby ekosystem funkcjonował prawidłowo, na świecie musi być równowaga, człowiek tę równowagę zachwiał, jednak są jednostki, które na swój sposób próbują tą równowagę naprostować- po to, aby uczynić świat lepszym miejscem. Wegetarianizm jest jednym z tych sposobów. Być może niektórzy pokuszą się o przejście na ten styl odżywania tylko ze względów dietetycznych czy zdrowotnych, jednakże są także osoby, dla których wegetarianizm jest nie tylko stylem jedzenia, ale także życia.
Według mnie wegetarianizm jest jednym ze składowych próby naprawy tego świata. Wegetarianie przypominają innym ludziom, że każde żywe stworzenie jest tak samo ważne we wszechświecie. I wiele osób może przejść obok tego obojętnie, nie przejmować się tym, co spożywają, czy gdy obok dzieje się krzywda jakiegoś zwierzęcia, jednakże są też tacy, którzy wierzą, że każdy mały czyn w kierunku ochrony praw zwierząt czy nie jedzenia mięsa, popycha świat w dobrym kierunku.
Dlatego dla mnie wegetarianizm zdecydowanie jest walką o lepszy świat.
Nina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz